ارتودنسی ثابت یکی از روش*های درمانی ناهنجاری *های دهان و دندان است که به کمک وسایل و ابزار خاصی به اصلاح و درمان آن ها می*پردازد. ارتودنسی به طور کل به دو بخش ارتودنسی ثابت و
کاربر گرامی برای مشاهده لینک ها، کدها و ... وارد شوید و یا ثبت نام کنید
تقسیم می شود. که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و با توجه به شرایط بیمار بکار می روند و تشخیص استفاده از کدام روش به نظر پزشک متخصص بستگی دارد.
در این روش امکان بیرون آوردن دستگاه ارتودنسی از محیط دهان وجود ندارد.
کاربر گرامی برای مشاهده لینک ها، کدها و ... وارد شوید و یا ثبت نام کنید
تقریباً برای تمام بیماران ارتودنسی مناسب است و بهترین روش برای رفع مشکلات پیچیده*تر نامرتبی دندان*ها است.
انواع ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت با بریس فلزی :

بریس* های فلزی که به بریس*های معمولی نیز معروف هستند، دو جزء اصلی دارند. اول براکت های فلزی هستند که روی دندان*ها به کمک چسب مخصوصی چسبانده میشوند و همچنین سیم فلزی قابل انعطاف که از میان براکت*ها با اعمال فشار به دندان*ها و سرانجام حرکت دادن آن*ها رد می*شود.
این*ها نوعی بریس* هستند که از لحاظ اقتصادی به صرفه تر و اغلب سریع*ترین راه برای حرکت دندان به مکان*های ایده*آل هستند و جالب است بدانید رنگ* بندی مختلف دارند.
ارتودنسی ثابت با بریس دیمون :

در این روش به جای استفاده از نگه *دارنده **های لاستیکی از یک مکانیزم خاص استفاده می*شود که به سیم*های ارتودنسی امکان حرکت راحت *تر و بهتر را می*دهد. بدلیل فشار ملایمی که به دندان وارد می شود، بیمار دردی زیادی متحمل نمی شود و طول درمان نیز کوتاه تر خواهد شد.
ارتودنسی ثابت با بریس سرامیکی :

بریس*های سرامیکی جایگزینی برای بریس*های فلزی هستند که در آن از براکت*های شفاف و همرنگ دندان استفاده می*شود. مزیت این براکت*ها این است که کمتر در دهان قابل توجه می باشند در نتیجه می*توانید با اعتماد بنفس بیشتری لبخند بزنید.
براکت*های سرامیکی جایگزینی مقرون به صرفه برای ارتودنسی نامرئی دندان می*باشند زیرا دیگر هزینه*های لابراتور دخیل نخواهد بود.
ارتودنسی ثابت با بریس پشت دندانی :

در این روش، بریس هایی به صورت نامرئی وارد بازار شد که به بریس لینگوال یا مخفی معروف شده و به سطوح پشتی دندان متصل می*شود و به هیچ وجه قابل مشاهده نیست.
با اینحال این روش برای همه ی افراد مناسب نمی باشد و در نهایت با مشاوره از دندانپزشک و معاینه تخصصی، باید تصمیم گرفت که از کدام روش استفاده کرد. به عنوان مثال اشخاصی که اوربایت (Overbite) بسیار شدیدی دارند، بهتر است از انواع عادی بریس استفاده کنند.
زمان مناسب ارتودنسی ثابت

قبلا تاکید بر این بود که قبل از رسیدن به بلوغ بهترین زمان برای انجام
کاربر گرامی برای مشاهده لینک ها، کدها و ... وارد شوید و یا ثبت نام کنید
ثابت است؛ چرا که در این زمان رشد استخوان*های فک و دندان هنوز به تکامل نرسیده و ارتودنسی راحت*تر انجام می*شود. اما با گذشت زمان و پیشرفت های قابل توجه در این زمینه دندانپزشکی، محدودیت سنی برای انجام ارتودنسی کمتر و در هر سنی قابلیت انجام دارد.
منبع:
کاربر گرامی برای مشاهده لینک ها، کدها و ... وارد شوید و یا ثبت نام کنید