با سلام
در هنگام پرداخت از طریق جومبانک هنگام اتصال به درگاه و یا هنگام برگشتن از درگاه پرداخت امکان دارد خطای 'اطلاعات تراکنش بدلیل تاخیر از بین رفته است.' رخ دهد. و همینطور در هنگام نصب درگاه جدید و انجام برخی عملیات در سایت ممکن است این خطا رخ دهد.
این خطا به دو دلیل رخ می دهد:

۱- تاخیر در انجام مراحل تکمیل و پرداخت است که زمان تنظیم شده از دست می رود و جلسه منقضی می شود. که معمولا با تکرار پرداخت مشکل برطرف می شود.

۲- تنظیم گزینه live_site در فایل تنظیمات کلی می باشد. پیشنهاد ما این است که این گزینه همیشه خالی باشد و برای خالی نمودن آن لازم است فایل configuraton.php را باز نموده و دنبال واژه live_site بگردید و این خط را با خط زیر جایگزین نمایید:

اگر در مواقعی پر کردن این گزینه برایتان اجباری است نیاز هست تا تنظیمات کمی حرفه*ای بر روی سایتتان انجام شود تا این خطا رخ ندهد.
جلسه و یا session چیست: اطلاعات و مشخصاتی است که از شما و کامپیوترتان و آی پی و بسیاری موارد دیگر بر روی دامنه ذخیره می شود و در هنگام انجام انواع عملیات برای بررسی هوییت شما و امنیت پرداخت مورد نیاز است و استفاده می شود.
مشکل از اینجا شروع می شود که جلسه و یا session بر روی آدرس دامنه شما تنظیم می شود. در واقع وقتی شما با www در آدرس دامنه مثل: www.domain.com عملیاتی را شروع کنید جلسه یا همان session که اطلاعاتی از شما را ذخیره می کند فقط بر روی دامنه به صورت با www.domain.com ذخیره می شود و اگر در وسط مراحل عملیات دامنه صفحات بصورت بدون www مثل : domain,com تغییر کند در واقع اطلاعات جلسه حذف می شود و سیستم شما را به عنوان یک کاربر جدید و درواقع بدون اطلاعات و داده های قبلی شناسایی می کند و عملیات با شکست روبرو می شود.
حال در جوملا گزینه ای به عنوان live_site وجود دارد که شما در این گزینه آدرس اصلی سایت خود را معرفی می کنید مثلا به این شکل :
وقتی این گزینه را در فایل configuration.php با www یا بدون www تکمیل می کنید جومبانک سایت شما را فقط با آن آدرس می شناسد.
فرض کنید در مثال بالا سایت شما بدون www در این تنظیم شناسایی شده. حال وقتی شما عملیاتی مثل پرداخت را به صورت با www تکمیل می کنید مثل: www.domain.com و به صفحه پرداخت رفته و اطلاعات کارت را وارد می کنید و پرداخت را انجام می دهید. اما در هنگام برگشت از درگاه به سایت شما با خطا روبرو می شوید زیرا در برگشت به سایت، جومبانک آدرس سایت شما را بدون www معرفی می کند و چون جلسه شما بر روی حالت با www ذخیره شده بود اطلاعات شما از بین می رود و خطا دریافت می کنید.
همانطور که عرض شد بهترین راه حل این است که این گزینه را کلا غیر فعال کنید و خالی رها کنید که چنین مشکلی رخ ندهد.
اما اگر اجباری به این کار دارید نیاز است اگر تنظیمات live site را بدون www پر می کنید در فایل htaccess تنظیماتی انجام دهید که سایتتان به صورت force بدون www اجرا شود و به هیچ عنوان امکان بارگزاری آن به صورت با www وجود نداشته باشد و همینطور اگر گزینه live site را با www پر می کنید، نیاز هست تنظیماتی در فایل htaccess انجام دهید که سایت شما در هر شرایطی با www به صورت اجباری و force اجرا شود.
اگر نیازی به آموزش انجام این تنظیمات در فایل htaccess دارد در همین پست اعلام کنید تا اموزش آن را قرار دهم.

موفق باشید